Kanał Rss
Content
Kamienicom na ratunek
10 listopada 2019

27 października straż pożarna ewakuowała mieszkańców kamienicy przy ul. Wólczańskiej 43, gdy jej strop zaczął się walić. Zaledwie dwa dni wcześniej przy ul. Rewolucji 29 runęła ściana kamienicy przeznaczonej do remontu, a kilka tygodni wcześniej niemal w tym samym miejscu zawaliły się 3 kondygnacje remontowanej kamienicy. Z kolei w marcu tego roku zawalił się strop i część dachu kamienicy tuż przy nowoczesnym dworcu Łódź Fabryczna. Miasto ma poważny problem z kamienicami, który prędzej czy później może skończyć się tragedią. Prezydent Hanna Zdanowska alarmuje, że miasto nie ma pieniędzy na niezbędne remonty i zwraca się po pomoc do rządu. Czy uda się zapobiec katastrofie?

W Łodzi miasto zarządza sześcioma tysiącami kamienic, ale co szósta wymaga pilnego remontu. Problem jest tym większy, że znaczna część budynków znajduje się na planowanej trasie tunelu średnicowego.

– Skoro kamienice sypią się i przewracają bez drążenia tunelu, to ciężko mi wyobrazić sobie, co będzie, gdy prace zostaną rozpoczęte. Tutaj mamy raz, że kamienice z 100-letniej historią, dwa, że jest ich ogrom. Na trasie tunelu są setki budynków – ostrzega Bohdan Wielanek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Łodzi.

„Ponad 1000 kamienic jest w stanie zużycia sięgającym powyżej 70 proc. czyli wymagają już natychmiastowej interwencji. Średnio remont kamienicy – zależnie od wielkości i innych czynników, jak np. konieczność odtworzenia elementów zabytkowych wewnątrz i na zewnątrz budynków – kosztuje od 5 mln do 15 mln zł. Trudno nawet oszacować, ile potrzeba na ich modernizację – raczej parę miliardów niż milionów złotych” – mówi Hanna Zdanowska.

– Ani my, ani prywatni inwestorzy absolutnie nie poradzimy sobie z taką skalą problemów. Czas działa na naszą niekorzyść – przestrzega. Dlatego prezydent Łodzi prosi premiera o „specjalne wsparcie”.

„Jesteśmy liderami rewitalizacji w Polsce. Żadne inne miasto nie robi tyle co my. Niestety, katastrofy budowlane z ostatnich tygodni pokazują, jak kilkadziesiąt lat powojennych zaniedbań odbiło się na stanie technicznym wielu łódzkich kamienic. Staramy się to naprawić, jednak wysiłek, jaki musimy ponieść, przerasta możliwości finansowe samorządu, tym bardziej że Łódź posiada najwięcej kamienic komunalnych spośród wszystkich miast w Polsce” – pisze w liście do premiera Hanna Zdanowska.

Jednocześnie podkreśla, że pomoc państwa dla Łodzi niejako się należy.

„Kilka lat temu, gdy byłam posłanką, dokonałam analizy, jak wyglądało wsparcie strony rządowej dla Łodzi od okresu powojennego. Łódź dostała najmniej – zaraz po Wałbrzychu – ze wszystkich miast powyżej 50 tys. mieszkańców. Ile lat mamy czekać? Warto spojrzeć na Łódź, którą w czasie transformacji zostawiono bez wsparcia i ochrony” – dodała.

Do listu zdążył już ustosunkować się wojewoda.

– Służby Wydziału Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi prowadzą stały nadzór nad wszelkimi działaniami podejmowanymi przez Miasto Łódź, które mają zmierzać do zabezpieczenia życia i zdrowia mieszkańców Łodzi – pisze w imieniu wojewody Zbigniewa Raua jego rzeczniczka Elżbieta Węgrzynowska. – Jednocześnie, w obliczu ostatnich katastrof, wojewoda czeka na opinie Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w sprawie działań rewitalizacyjnych Miasta, jak i prawidłowości działań podejmowanych przez podległego prezydent miasta Łodzi powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Tymczasem 6 listopada radni PiS: Bartłomiej Dyba Bojarski i Radosław Marzec złożyli interpelację

w sprawie kamienic do prezydent Łodzi, domagając się przedstawienia raportu o stanie technicznym łódzkich kamienic. Chcą by nastąpiło to podczas najbliższej sesji rady miasta, 20 listopada.

Jeśli zaś chodzi o sprawdzone rozwiązania w tej kwestii, tak naprawdę ciężko je znaleźć, nawet rozglądając się po Europie. Z podobnym jak łódzki problemem mierzą się np. szkockie miasta Edynburg i Glasgow. Szkocki rząd od lat wspomaga remonty kamienic dotacjami, lecz 6 milionów

funtów rocznie to wciąż tylko kropla w morzu potrzeb.

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: