Kanał Rss
Content
Eko Łódź
22 lipca 2019

earth-661447_640 (1)Łódź obiera kurs na ekologię. Magistrat wprowadza nowe proekologiczne zmiany. Choć na razie urzędnicy zaczęli od małych kroków i drobnych rozwiązań, docelowe działania w założeniu są znacznie większe i poważniejsze. Nowe nasadzenia, więcej koszy do segregacji odpadów, woda w szklanych butelkach, tablety zamiast niszczenia papieru – to tylko niektóre z dalekosiężnych planów prezydent miasta. Zielona i „zdrowsza” Łódź w ciągu 10 lat? Taki jest plan.

Gwałtowne zmiany klimatyczne i coraz cięższe warunki do funkcjonowania w mieście przyczyniły się do wprowadzenia planu „zielonej rewolucji”. Hanna Zdanowska ogłosiła ten proekologiczny program dla Łodzi. Jak sama zaznaczyła, inwestycje rozpoczną się od słynnej ul. Piotrkowskiej. „Wszyscy wiemy, że ulica Piotrkowska to nasza wizytówka i duma. Od lat konsekwentnie przywracamy jej świetność: wykonaliśmy jej gruntowny remont i animujemy na niej życie kulturalne. Ulica Piotrkowska może być nie tylko wizytówką miasta, ale także jego ekologicznej przemiany” – podkreśliła prezydent. Co zatem konkretnie oznaczają te zmiany?

Program zakłada segregowanie śmieci w przestrzeniach publicznych. Na Piotrkowskiej mają pojawić się tzw. kosze selektywne, gdzie odpady będą dzielone na papier, plastik, szkło, bio oraz mieszane. Z pierwszych tego typu koszy mieszkańcy będą mogli korzystać już od przyszłego roku. Zastępowanie zwykłych koszy ma rozpocząć się od głównej ulicy miasta, a stopniowo zmiany te rozszerzą się na pozostałe części Łodzi. Finalnie założenie jest proste – jak największa ilość odpadów ma być segregowana, a następnie poddawana recyklingowi.

Kolejnym założeniem jest promowanie proekologicznych przedsiębiorców. Urząd zachęca prowadzących działalność do eliminowania z wyposażenia plastikowych opakowań, jednorazowych kubków, słomek czy sztućców. W zamian za takie zmiany magistrat zareklamuje „ekofirmy” w internecie. Przewidywane są również odpowiednie certyfikaty bądź naklejki na szybę. Zmiany dotkną również samych urzędników. Na ostatniej sesji rady radnych wyposażono w służbowe tablety. Choć ich koszt wyniósł 65 tys. złotych, to według szacunków jest to o kilkanaście tysięcy złotych mniej niż wydaje się na papier w ciągu roku. Jak zaznaczają urzędnicy, czasem na jedną sesję rady drukuje się aż 30 tys. kartek papieru, co w przeliczeniu stanowi równowartość ok. 30 wyciętych drzew. W założeniu ograniczenia papieru mają dotyczyć również obiegu dokumentów między wydziałami, oczywiście tam, gdzie papier okaże się zbędny. Niezbędna do pracy reszta ma pochodzić z recyklingu. Magistrat będzie ograniczać również wodę w plastikowych butelach. Zamiast niej woda ma pojawiać się w karafkach lub w szklanych butelkach.

Prezydent zapowiedziała również pojawienie się miejskich łąk. W najbliższym czasie ma to być 20 ha, m.in. na Błoniach, w parku Julianowskim, nad Sokołówką czy na bulwarze nad Łódką. Radna KO dodała, że sami mieszkańcy zwrócili się z takim pomysłem do władz. Jest to świetny sposób na zwiększenie bioróżnorodności, walkę ze smogiem czy oszczędności.

A gdy już mowa o zieleni, urzędnicy poinformowali o nowych nasadzeniach. W tym roku magistrat zasadzi na terenie miasta 2,5 tys. drzew i 285 tys. krzewów. Jak zaznacza Katarzyna Mikołajec, wicedyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich: „stawiamy też na ozdobne, kolorowe krzewy, które mają cieszyć oko i sprawić, że ulica po prostu będzie piękna”. Warto zaznaczyć, że skala nasadzeń jest znacznie większa niż wycinka drzew.

Ostatnim już krokiem, który został wprowadzony w życie, są worki na wodę. W czwartek, 11 lipca, wzdłuż Trasy WZ zamontowano pierwsze z nich wokół młodych drzew. Jaki mają cel? Na dole każdego znajduje się kropelkowy system nawadniania. Około 60 litrów wody, które mieszczą się w wykonanych ze specjalnego tworzywa workach, jest odprowadzane do gleby w ciągu 5-9 godzin. Ma to pomóc tym drzewom, które nie mają jeszcze rozwiniętego systemu korzeniowego. Woda sączy się do gruntu, przez co nie wypłukuje soli mineralnych.

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: