Kanał Rss
Content
Dobry dom dla chomika
20 lipca 2020

Gdyby zapytać przypadkowo napotkane osoby, kto z nich miał w dzieciństwie chomika, na pewno spora większość podniosłaby ręce. Chomiki zdecydowanie przyciągają uwagę swoimi słodkimi noskami, drobnymi łapkami i mięciutkim futerkiem. Mimo że wydawałoby się, że zwierzę to jest bardzo łatwe w utrzymaniu, niekoniecznie jest to prawdą.

Od czego warto zacząć, to rozróżnienie różnych gatunków chomików, które mają zupełnie inne wymogi. Gryzonie te różnią się na przykład wielkością i charakterem, więc ich potrzeby również są inne. Opowiem o trzech, jak mi się wydaje, najbardziej popularnych chomikach, które najczęściej możemy kupić w Polsce. Są to chomiki syryjskie, dżungarskie i roborowskiego. Pierwszy z nich, chomik syryjski, jest największy z całej przedstawionej trójki, osiąga od 15 do 18 centymetrów, a jego waga waha się od 120 do 160 gram. Żyją średnio od 2 do 4 lat. Chomik syryjski jest stosunkowo łatwy w oswajaniu, jego umaszczenie ma wiele wariantów, a sierść może występować w formie krótko, jak i długowłosej. Chomik dżungarski jest mniejszy, jego rozmiary osiągają dla samców 11 centymetrów, a dla samic 8. Ich ciężar ciała to od 30 do 55 gramów, żyją od 1,5 do 3 lat. Ich sierść zwykle jest szara, a znakiem charakterystycznym jest ciemna pręga, która biegnie przez ich cały grzbiet. Chomik roborowskiego jest najmniejszym gatunkiem z chomików karłowatych. Oprócz tego cechują się tym, że są najbardziej ruchliwe, bardzo zwinne i poruszają się najszybciej. Chomik roborowskiego osiąga zaledwie 6-9 centymetrów, ich waga waha się od 10 do 26 gramów. Futro na grzbiecie ma kolor zbliżony do piasku, a na brzuchu jest białe, a pomiędzy brzuchem a grzbietem wyraźnie widać granicę koloru. Raczej rzadko chorują, a długość ich życia to średnio 2 lata.

Największym i najczęściej popełnianym błędem przy zakupie chomika, jest wybór złej klatki lub akwarium. Tak jak było wspomniane wyżej, chomiki syryjskie są największe z przedstawionych osobników. Z tego powodu, według oficjalnego polskiego minimum, ich klatka powinna być minimalnie w wymiarach 80 × 40 centymetrów, czyli 3200 cm kwadratowych. Jest to najmniejsza powierzchnia w jakiej chomik syryjski będzie miał zapewnione odpowiednie warunki, jednak oczywiście jeśli mamy taką możliwość, warto zapewnić tego miejsca więcej. Dla chomików karłowatych, powierzchnia jakiej potrzebują to minimum 2400 cm kwadratowe, czyli klatka o wymiarach 60×40. Klatka powinna być długa i niska, najgorszym wyborem jest klatka wysoka, z pięterkami. Chomiki żyją na ziemi, kopią tunele i nie wspinają się, bo zwykle się tego boją, więc nie będą korzystać z wyższych pięter. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie akwarium, z kilku prostych powodów. Przede wszystkim, akwarium da nam możliwość wsypania większej ilości ściółki, a im jej więcej, tym lepiej. Chomik będzie mógł w niej kopać, tworząc nory i tunele, czyli to, co lubią najbardziej. Oprócz tego unikniemy głośnego i nieprzyjemnego skrobania zębami o pręty klatki, a także nie będziemy ryzykować, że drobna łapka chomika utknie między szczebelkami, co może wywołać poważne obrażenia. A takie przypadki niestety bardzo często się zdarzają. Jeśli zdecydujemy się na akwarium, musimy pamiętać o odpowiedniej przykrywie, która zapewni jednak odpowiednią cyrkulację powietrza.

To na co powinniśmy też zwrócić uwagę, to wyposażenie. Najważniejszy dla chomika będzie kołowrotek, jest to obowiązkowy element wyposażenia lokum naszego przyjaciela. Jeśli nie chcemy skrzywdzić naszego zwierzątka, kołowrotek musi mieć odpowiednie wymiary. Chomik syryjski wymaga kołowrotka o średnicy minimum 27 cm, chomik dżungarski 20 cm, a chomik roborowskiego minimum 17 cm. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli nie zapewnimy odpowiedniego kołowrotka naszemu zwierzakowi, możemy go narazić na urazy kręgosłupa. Gdy chomik biega godzinami w za małym kołowrotku, jego kręgosłup jest cały czas wygięty w nienaturalny sposób, co tylko bardziej zaszkodzi zwierzakowi niż jakby miało pomóc. Oprócz kołowrotka zapewnijmy chomikowi dostęp do miseczki lub słoika z piaskiem dla gryzoni, w którym będzie mógł się kąpać. Dzięki temu chomiczek nie będzie miał przetłuszczonego futerka, będzie za to lśniące i puszyste. Przydadzą się również gałązki do ścierania zębów, a także domek, w którym chomik uwije swoje gniazdo.

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: